مزایا و معایب سرامیک پرسلان را مشناسید؟ چرا باید از پرسلان استفاده کنیم؟

سرامیک استخری مدل نیوپنل4

در مطلب قبلی پرسلان را تعریف کردیم و مهترین استفاده از آنرا توضیح دادیم. در این مطلب همراه شهر کاشی کریمی باشید تا مهمترین مزایا و معایب سرامیک پرسلان را بررسی کنیم.

مزایای سرامیک پرسلان چیست؟

 • تنوع پرسلان در طرح و جذابیت ظاهری

پرسلان در اشکال و طرح هایی شبیه مرمر، گرانیت و یا انواع پوشش های کف همچون پارکت و بامبو تولید می شوند. این سرامیک بسیار متنوع تر از کاشی و سرامیک معمولی می باشد و این امکان را برای خریدار فراهم می کند تا با هر سلیقه ای از خرید خود رضایت داشته باشد.

در تولید این محصول تمام جزییات طرح اصلی از قبیل برجستگی ها و سایه روشن ها به نحو جذابی رعایت شده است. پرسلان ها از مصالح و ترکیباتی با کیفیت بالا ساخته می شوند و در نهایت، ظاهری به واقع خیره کننده را به مخاطب عرضه می کنند. 

 • عمر مفید و طولانی پرسلان 

سختی و استحکام پرسلان موجب دوام آنها حتی در مکان های پر ترافیک و محل های عبور وسائل نقلیه ی سنگین می باشد.

اگر در اجرای سرامیک پرسلان اصولی عمل شود، این محصول می تواند برای چندین دهه با حفظ طرح و رنگ خودنمایی کند. ماندگاری در مکان های خاص آب و هوایی، ویژگی دیگر این نوع سرامیک است که آن را در بالاترین جایگاه ها قرار داده. 

 • پرسلان، مقاوم در برابر شکستگی ناشی از یخبندان و رطوبت

بیشترین شکستگی و ترک خوردگی در سطح کاشی، در مناطق آب و هوایی سرد اتفاق می افتد.

علت این اشکالات را در میزان جذب آب کاشی باید جستجو کرد؛ در محیط های مرطوب و پر باران هر اندازه جذب آب پوشش های ساختمانی بیشتر باشد، آبی که در آنها نفوذ می کند، در اثر انبساط و انقباض موجب ترک و شکست آن پوشش می شود. اینجاست که جایگاه درخشان سرامیک پرسلان نمود می یابد.

این نوع سرامیک نسبت به هم خانواده هایش بسیار کمتر دچار این اشکال می شود؛ زیرا متراکم تر بوده و تخلخل در آن کمتر می باشد و لذا شانس نفوذ آب در آن بسیار کاهش می یابد.

به همین دلیل است که بهترین رتبه ی کف پوش و دیوارپوش در نماهای بیرونی به پرسلان اختصاص دارد.

 • پرسلان، مستحکم در برابر سایش

سرامیک پرسلان بخاطر منافذ هوایی کمتر، ماده ی سخت تر و همچنین ضخامت بیشتری که دارد، از مقاومت بالایی برخوردار بوده و از سرامیک های دیگر بادوام تر و یک سر و گردن بالاتر می باشد.

این نوع کاشی بهترین انتخاب مصرف کنندگان تجاری و صاحبان محیط های پر تردد مانند پاساژ و مراکز خرید می باشد.

 • مقاومت بالای پرسلان در برابر آلودگی و لکه 

پرسلان، لکه های شیمیایی جذب شونده را به راحتی جذب نمی کند؛ این نوع از سرامیک تا حدود زیادی ضد لک می باشد.

ضد لک بودن این محصول تا مقدار قابل ملاحظه ای به میزان رطوبت در محیط بستگی داشته و ضمناً لعاب دار بودن آن نیز کیفیت تمیزی بهتری را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد. 

 • درخشندگی ظاهری پرسلان

از مزایای دیگر پرسلان ها آن است که به جلاکاری نیازی ندارند؛ زیرا این قابلیت در آنها وجود دارد که فقط با یک نظافت روزانه، ظاهری درخشنده داشته باشند.

 • سهولت و راحتی پرسلان ها در نظافت

فیزیک متراکم این سرامیک سبب شده تا به آسانی بتوان آلودگی ها را بدون استفاده از پاک کننده های اسیدی قوی و تنها با شوینده های معمولی خانگی پاک کرد.

همچنین در فضاهایی که رطوبت بیشتری دارد مانند آشپزخانه ها، حمام ها و گلخانه ها، به راحتی می توان آب روی پرسلان را بدون آن که روی آن پخش شود یا در آن نفوذ کند جمع آوری کرد.

 • نگهداری آسان پرسلان

این سرامیک ها ظاهری عالی، مستحکم و سخت دارند و در برابر انواع تغییرات فیزیک و شیمیایی مانند آلودگی، سایش و شوک به راحتی می توان آن ها را نگهداری کرد.

در صورتی که به هر دلیل لازم باشد یکی از این سرامیک ها را تعویض کنید، به راحتی این کار امکان پذیر است.

به همین جهت پیشنهاد می شود در هنگام خرید بیش از مقدار لازم  از این محصول را تهیه کنید تا در صورت نیاز به تعویض سرامیک هم رنگ آن را داشته باشید.

 • پرسلان، بهترین گزینه برای محیط های پر رفت و آمد

از طرفی مقاومت پرسلان در برابر سایش، شکستگی و رطوبت بسیار زیاد است و از طرف دیگر تمیز کردن آن نیز آسان می باشد؛ لذا معماران و طراحان ساختمان این محصول را جهت استفاده در محیط های پر تردد معرفی می کنند.

این سرامیک در اماکنی چون پیاده رو ها، سالن های اجتماعات جزء بهترین کف پوش شناخته می شود.

همینطور پرسلان برای محیطی که حیوانات خانگی در آن نگهداری می شود و نظافت و ماندگاری کف پوش آن اهمیت زیادی دارد، مناسب است.

سرامیک های پرسلان به دلیل مقاومت بالا در کف و بدنه پارکینگ مورد استفاده قرار میگیرند

 • پرسلان و ویژگی های زیست محیطی آن

تولید پرسلان به خاطر مواد اولیه ی طبیعی اش، کمترین ضایعات زیست محیطی را به همراه دارد. این سرامیک در مجاورت گرما و حرارت، هیچ نوع گاز سمی را متصاعد نمی کند. ضمناً برای شستشوی پرسلان، استفاده از شوینده های سبز و دوستدار محیط زیست کافی بوده و نیازی به شوینده های اسیدی قوی و قلیایی نمی باشد.

با توجه به ساختار غیر متخلخل پرسلان، هیچ گونه محلی برای رشد باکتری در سطح این مواد وجود ندارد، بنابراین امکان رشد باکتری در سطح پرسلان ها غیر ممکن بوده و به نوعی این محصولات آنتی باکتریال هستند. 

معایب سرامیک پرسلان چیست؟

 • قیمت بالای پرسلان

قیمت پرسلان ها می تواند یکی دیگر از نگرانی ها و دغدغه های شما باشد. قیمت آن ها خیلی عجیب و غریب نیست، اما نسبت به انواع دیگر سرامیک ها گران تر هستند و برای نصب آن نیز باید هزینه ی بیشتری بپردازید.

البته لازم است توجه کنید که دوام و ماندگاری این نوع سرامیک نسبت به بقیه ی پوشش های ساختمانی به معنای کاهش هزینه ها در دراز مدت می باشد.

 • نصب دشوار پرسلان

تراکم و استحکام بالای این سرامیک، از طرفی موجب مقاوم بودن و دوام آن و مزیتی برای آن است و از طرفی نیز موجب می شود که وزن این محصول از وزن انواع دیگر کاشی ها سنگین تر باشد؛ وزن بالای پرسلان ها برش دادن، چیدمان و تعمیر آن ها را دشوارتر کرده و مستلزم اطمینان کافی از مقاومت و باربری مناسب سازه می باشد.

بنابراین ویژگی ها لازم است که در نصب و اجرای این پوشش از نیروی کار ماهر و حرفه ای استفاده شود. نصب دشوار و نیروی کار متخصص نیز هزینه های بیشتری را در بر دارد که از معایب این محصول محسوب می شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *