سرامیک ایرانی بهتر است یا خارجی؟

سرامیک ایرانی بهتر است یا خارجی؟

سرامیک هم اکنون به عنوان یک متریال جدایی ناپذیر برای هر ساختمان به شمار می‌رود و کسی هم نمی‌تواند نقش آن را در پوشش کف و دیوار، نادیده بگیرد. قیمت مناسب، کیفیت بالا و تنوع طرح و رنگ، باعث شده است که مردم به جای سنگ و موزاییک و ختایی، از سرامیک استفاده کنند. در هنگام خرید، با توجه به تنوع کاشی و سرامیک ایرانی و خارجی در بازار، ممکن است این سوال پیش بیاید که سرامیک ایرانی بهتر است یا خارجی؟ به همین منظور، میخواهیم در مورد کیفیت سرامیک های ایرانی و مقایسه آن با سرامیک های خارجی صحبت کنیم و در این زمینه شما را به صورت کامل راهنمایی کنیم.

با توجه به گستردگی استفاده از سرامیک، کشورهای زیادی در حال رقابت برای تولید سرامیک با کیفیت هستند. اما 5 کشور برتر تولید کننده که بیشتر تولید سرامیک را دارند، عبارتند از: چین، اسپانیا، ایتالیا، هند و ایران.

ایتالیا و اسپانیا به تولیدات مرغوب سرامیک معروف هستند و برندهای معروف کاشی و سرامیک جهان، در این کشورها فعال هستند. در سال های اخیر، کشور ایران هم پتانسیل بالایی برای تولید بیشتر و با کیفیت تر از خود نشان داده است. با توجه به اینکه هم سرامیک خارجی و هم سرامیک ایرانی در بازار موجود است، باید مقایسه ای انجام شود تا ببینیم که سرامیک ایرانی بهتر است یا سرامیک خارجی؟

سرامیک ایرانی بهتر است یا سرامیک خارجی؟ مقایسه سرامیک ایرانی و خارجی

70 درصد سرامیک های موجود در بازار ایران، ایرانی و 30 درصد مابقی خارجی هستند. در این بین، سرامیک های اسپانیایی و ایتالیایی به خاطر طرح های معروف خود، بازار بیشتری از این 30 درصد را نسبت به هند و چین، به خود اختصاص داده اند.

اما سرامیک های ایرانی از کیفیت بالایی برخوردارند و قیمت مناسبی هم دارند. با توجه به تولید گسترده و پر حجم کاشی و سرامیک، رقابت کشورهای دیگر در بازار سرامیک ایران کمی‌سخت است. اما با توجه به اینکه خیلی ها میخواهند بدانند که کاشی و سرامیک ایرانی بهتر است یا خارجی، مقایسه ای صورت خواهد گرفت.

  • مقایسه سرامیک ایرانی و خارجی از نظر کیفیت

سرامیک های خارجی هندی و چینی، گاها تولیدات مرغوب تری از سرامیک های ایرانی نیستند و به همین دلیل، واردات آنها به صرفه نیست، مگر اینکه سرامیک های ارزان تر وارد شود تا صرفه اقتصادی برای وارد کننده و فروشنده داشته باشد. سرامیک های ارزان چینی و هندی نیز کیفیت بسیار پایینی خواهند داشت و در رقابت با سرامیک های هم رده ایرانی از نظر قیمت، ناکام خواهند بود. البته در بازار ایران، سرامیک چینی و هندی وجود دارد.

اما سرامیک های ایتالیایی و اسپانیایی از نظر کیفی، چند گام جلوتر از کیفیت سرامیک های چینی و هندی هستند. این سرامیک ها قبلا به خاطر کیفیت و سایزهای بزرگشان در ایران خیلی طرفدار داشتند ولی امروزه، سرامیک های اسلب و سایز بزرگ، در ایران هم تولید می‌شود. با توجه به استفاده از تکنولوژی روز و دستگاه های پیشرفته تر، میانگین تولیدات کاشی و سرامیک ایتالیایی و اسپانیایی از ایران باکیفیت تر است، اما کیفیت سرامیک های ایرانی هم قابل قبول است و گاها توانایی رقابت با سرامیک های ایتالیایی و اسپانیایی را هم دارد.

  • مقایسه سرامیک ایرانی و خارجی از نظر قیمت

نتیجه این مقایسه اتز قبل واضح است، سرامیک های ایرانی به خاطر هزینه های کمتر و نیروی کار ارزان تر، از انواع کاشی و سرامیک خارجی، قیمت پایین تری دارد. همچنین به خاطر هزینه های حمل بار و گمرک، واردات سرامیک، سبب افزایش هزینه نهایی آن در ایران خواهد شد که خیلی بیشتر از نمونه های مشابه و با کیفیت ایرانی است. سرامیک های اسپانیایی و ایتالیایی، دارای قیمت نهایی بیشتری هستند و سرامیک ارزان خارجی را باید از مبدا هند و چین پیدا کرد.

  • مقایسه سرامیک ایرانی و خارجی از نظر طرح و رنگ

از نظر طرح و رنگ، اسپانیا و ایتالیا، تولیدات با کیفیت تری تولید می‌کنند. البته کشور ایران هم در این سال ها تلاش کرده است با توجه به نیاز دکوراسیون مدرن به طرح های جدید و نوین، تولیدکننده های کاشی و سرامیک ایرانی، تصمیم گرفته اند که در این زمینه، طرح های زیباتری روانه بازار کنند. طرح های کلکته، طرح های سنگ، طرح آجری، طرح تراورتن و غیره از طرح هایی هستند که جهت پاسخ به افزایش تقاضا در راستای سبک مدرن، در کارخانه های ایرانی تولید می شوند.

نتیجه گیری

بسیاری از افراد فکر می کنند که سرامیک های خارجی خیلی با کاشی و سرامیک ایرانی فرق دارد و کیفیت سرامیک های ایرانی بسیار پایین است. در صورتیکه اینگونه نیست و تولیدات سرامیک ایرانی، قابل رقابت با بهترین برندهای تولید کننده سرامیک خارجی است. همچنین قیمت مناسب سرامیک های ایرانی، خریدار را ترغیب می کند که در مدل های مشابه از نظر کیفی و ظاهری، سرامیک ایرانی را انتخاب کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *