ویژگی های سرامیک استخری، نکات انتخاب سرامیک مناسب استخر

ویژگی های سرامیک استخری

در این مطلب میخواهیم در مورد ویژگی های سرامیک استخری مطالبی را خدمتتان ارائه دهیم که می‌توانید آن را مطالعه فرمایید و متوجه شوید که سرامیک مناسب استخر، باید چه خصوصیاتی داشته باشد.

یکی از فضاهایی که در برخی از ساختمان ها به صورت روباز یا سرپوشیده، پیاده سازی می‌شود و یکی از مهمترین متریالی که در آن استفاده می‌کنند، سرامیک است. البته هر نوع سرامیکی مناسب استفاده در استخر نیست و یک سری سرامیک های مخصوص با عنوان سرامیک استخری در بازار وجود دارند که می‌توان از آنها برای بدنه و کف استخر بهره برد.

سرامیک استخری، مناسب ترین متریال در بین همه برای پوشش کف و دیوار است. این متریال از استحکام و دوام کافی برای انواع استخر، جکوزی و سونا است. اما ویژگی های سرامیک مناسب استخر چیست؟ در ادامه میخواهیم از ویژگی های سرامیک استخری برای شما نام ببریم تا متوجه تفاوت آن با سرامیک های معمولی شوید.

سرامیک مناسب استخر

ویژگی های سرامیک استخری چیست؟ سرامیک مناسب استخر باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

کاشی و سرامیک در هر جا که بخواهد مورد استفاده قرار بگیرد، باید از قبل، بررسی شود که چه کاشی مناسب آن است؟ ویژگی های کاشی و سرامیک باید مطابق با شرایط مکانی باشد که قرار است در آن نصب گردد. مثلا کاشی که میخواهیم در کف استخر و یا بدنه آن کار کنیم، باید بتواند زیر آب، رطوبت، فشار، سرما و گرما تحمل و استحکام کافی را داشته باشد. چون شرایط مکانی استخر همانطور که می‌دانید، پر از رطوبت و آب است و بدنه و کف آن باید در برابر عبور آب نیز مقاوم باشد.

  • مقاومت در برابر آب و رطوبت کاشی استخری؛

همانطور که میدانید، استخر چه روباز و چه سرپوشیده، باید همیشه پر از آب باشد. پس کاشی که در کف و بدنه استخر نصب می‌شود، باید بتواند شرایط مرطوب زیر آب را تحمل کند. سرامیک مناسب استخر مقاومت بسیار زیادی از خود در برابر آب و رطوبت نشان می‌دهد و می‌تواند تا سال های سال، در بدنه و کف استخر باقی بماند. همچنین مقاومت در برابر رطوبت، برای مکان هایی مثل سونا باعث می‌شود کاشی و سرامیک تا مدت طولانی دوام داشته باشند.

  • جذب آب پایین کاشی های استخری؛

یکی از مزیت هایی که سرامیک استخری نسبت به کاشی های معمولی دارد، جذب آب بسیار پایین است. سرامیک های معمولی و کاشی ها، دارای جذب آب بالا هستند. این برای محیط استخر مناسب نیست، چرا که سبب می‌شود کاشی، آب و رطوبت را همواره به خود بگیرد و به مرور زمان این آب به بافت کاشی و سرامیک آسیب خواهد رساند.

  • مقاومت در برابر نوسانات دمایی سرامیک استخری؛

سرامیک مناسب استخر در برابر سرما و گرمای شدید، بسیار مقاوم است. پس می‌توان از آن در جکوزی و استخر آب سرد استفاده کرد. این مورد برای استخر های روباز نیز موثر و مفید فایده خواهد بود. در برخی از استخرهای روباز، در زمستان ها آب استخر تخلیه می‌شود و بنابراین سطح استخر در برابر سرما، باد، باران و برف قرار خواهد گرفت. بنابراین مقاومت در برابر سرما، سبب می‌شود که کاشی های استخری تا سال های سال باقی بمانند. در برخی از استخرها که از سرامیک های استخری استفاده نشده است، مشاهده می‌کنیم که در اثر سرما، کاشی از بدنه جدا شده است. اما در صورت استفاده از کاشی های استخری، این مورد دیده نخواهد شد.

  • تنوع طرح، رنگ و ابعاد کاشی استخری؛

یکی دیگر از ویژگی های سرامیک استخری که به عنوان مزیت هم باید از آن یاد کرد، تنوع طرح و رنگ این نوع کاشی ها است. البته با توجه به اینکه اکثر استخرها، زمینه ای از رنگ آبی را در خود دارند، بیشتر سرامیک های استخری، در رنگ های ترکیبی مثل سفید آبی، آبی سرمه ای و غیره در بازار موجود هستند. اما این طرح ها یکنواخت نیستند و به همین دلیل مدل های مختلفی از آنها در بازار موجود است. همچنین کاشی های استخری در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند که کار سازندگان را برای ساخت استخر با شمایل دلخواه، بسیار راحت کرده است.

سرامیک استخر

انواع سرامیک استخری

همانطور که خدمتتان عرض کردیم، یکی از ویژگی ها یا بهتر بگوییم مزیت های کاشی استخری، تنوع در ابعاد است. سرامیک های استخری که در بازار موجود هستند، به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • سرامیک های استخری در ابعاد استاندارد؛

یک نوع رایج سرامیک های استخری موجود، سرامیک هایی است که ابعادشان همانند سرامیک های معمولی است که در سرویس بهداشتی، پذیرایی، حمام و غیره استفاده می‌کنیم، منتهی بیشتر، در ابعاد مربع تولید می‌شوند. رایج ترین ابعاد این نوع سرامیک ها که هم برای کف استخر و هم برای بدنه آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابعاد 10*10، 20*20، 30*30، 60*60 می‌باشد. البته بیشتر سازندگان و معماران، سعی می‌کنند برای استخر از ابعاد کوچک کاشی های استخری استفاده کنند.

  • سرامیک های استخری پشت توری و شیشه ای؛

نوع دیگری از سرامیک های استخری که در ابعاد خیلی کوچکتر تولید می‌شود، با عنواهای سرامیک پشت توری و شیشه ای در بازار عرضه می‌شوند. ابعاد هر تکه کاشی حدودا 2.5*2.5 است و در یک توری بسته به ابعاد کلی، ممکن است حداقل 50 تکه از این کاشی ها وجود داشته باشد. البته ابعاد 5*5 و 5*2.5 هم برای هر تکه کاشی پشت توری یا شیشه ای تولید می‌شود. این دست از سرامیک ها معمولا به صورت سفارشی تولید می‌شوند و اگر آنها را بخواهید، باید برایتان سفارش داده شود. البته توجه داشته باشید که سرامیک استخری پشت توری و شیشه ای قیمت قابل توجهی هم دارند که به علت مواد اولیه و سختی تولید این نوع کاشی ها است.

بهترین سرامیک استخری

نکات خرید و انتخاب سرامیک مناسب استخر

اگر میخواهید به انتخاب سرامیک مناسب استخر بپردازید، این بند طی چند نکته به شما کمک خواهد کرد. با توجه به قیمت بالای سرامیک استخری، دانستن این نکات به شما کمک شایانی خواهد کرد.

  • برای اندازه گیری استخر، حتما از متخصص کمک بگیرید!

ابعاد استخر، به علت شکل و شمایل گاها خاص آن، باید با دقت و توسط یک متخصص انجام شود. بنابراین قبل از اقدام به هر کاری، ابعاد استخر خود را به طور دقیق اندازه گیری نمایید تا در ادامه کار به مشکل برنخورید.

  • از قبل، چیدمان کاشی ها را مشخص کنید.

این کار برای ظاهر استخر شما بسیار حیاتی است. در واقع از قبل باید بدانید که می‌خواهید چه طرحی برای استخر خود پیاده سازی کنید. بعد از طراحی اولیه، حال باید به دنبال کاشی های مورد نظر خود بروید. چون باید مشخص باشد چه مقدار کاشی با ابعاد استاندارد و چه مقدار کاشی استخری پشت توری نیاز خواهید داشت.

  • تم رنگی کاشی مورد نظر خود را از قبل مشخص کنید.

با توجه به وجود رنگ های مختلف از کاشی های استخری، شما باید تصمیم بگیرید که چه ترکیبی از رنگ در استخر شما پیاده سازی خواهد شد تا بتوانید بدون دردسر، کاشی های مورد نظر را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *