سنگ طبیعی یا سرامیک طرح سنگ؟! کدامیک را انتخاب کنیم؟! (بخش اول)

پرسلان طرح سنگ مدل مارال سفید

سنگ طبیعی از ابتدای تاریخ معماری، طرفداران زیادی داشته است. زیبایی، استحکام و وقاری که این پوشش طبیعی به بناها می بخشد، راز استقبال زیاد از آن می باشد. امروزه با گسترش نیاز بشر به سرپناه و با پیشرفت فناوری تولید مصالح ساختمانی، شاهد محبوبیت روز افزون سرامیک های طرح سنگ برای کف، دیوار و نمای بناها هستیم. مزیت های سرامیک طرح سنگ باعث شده است که این نوع پوشش ساختمانی گوی سبقت را از سنگ طبیعی ربوده و جزء پرفروش ترین نوع سرامیک ها برای سالن ها و منازل به حساب بیاید. سرامیک های طرح سنگ، از جهت ملاحظات زیست محیطی هم نسبت به سنگ های ساختمانی برتری دارند.

فهرست مطلب: 

 1. مزایای سرامیک طرح سنگ نسبت به سنگ های طبیعی
 2. سرامیک طرح سنگ در چه مدل و رنگ هایی عرضه میشود؟
 3. کاربردهای سرامیک طرح سنگ

 

مزایای سرامیک های طرح سنگ نسبت به سنگ های طبیعی

 • استحکام بالای سرامیک ها

سرامیک طرح سنگ با اینکه قیمت کمتری نسبت به سنگ طبیعی دارد، عمرش از سنگ بیشتر است. این سرامیک، برخلاف سنگ طبیعی، در محیط هایی که در معرض تابش نور خورشید بوده و رطوبت بالایی دارند، با حفظ کیفیت اولیه ی خود، قابل استفاده می باشد. سختی سرامیک های طرح سنگ بیش از آن مقداری است که ما فکر می کنیم و به همین خاطر از استحکام بسیار زیادی برخوردار هستند. البته باید خاطر نشان کرد که سرامیک ها هم مانند سنگ ها شکننده بوده و چسبندگی ضعیفی دارند.

 • قیمت مناسب سرامیک ها

سرامیک طرح سنگ با قیمت کمتری که نسبت به سنگ طبیعی مخصوصاً سنگ های وارداتی دارد، توانسته با اقتدار جای آنها را پر کرده و مشتریان زیادی برای خود پیدا کند. تقریباً همه ی سرامیک های طرح سنگ، قیمت مشابهی دارند؛ این در حالی است که تفاوت در قیمت انواع سنگ های طبیعی بسیار زیاد می باشد.

 • مقاومت بالای آنها

سرامیک ها به خاطر تراکم و لعابی که بر روی آنها وجود دارد، در برابر آب و رطوبت، نور، حرارت آتش، ضربه، بعضی از اسیدها و مواد شیمیایی و … مقاوم و ماندگار هستند؛ برخلاف سنگ های طبیعی که به خاطر بافت غیر یکدستی که دارند، نفوذ پذیر بوده و به همین جهت عمر کمتری نیز دارند. این ویژگی در سرامیک طرح سنگ باعث حفظ رنگ و لعاب سرامیک، در مقابل تابش نور خورشید، عدم نفوذ آلودگی ها بر روی آن، عدم ساییدگی و … شده است که امتیاز آن نسبت به سنگ طبیعی می باشد.

 • وزن متعادل و کم سرامیک های طرح سنگ

این مدل سرامیک از انواع سنگ های طبیعی، سبک تر بوده و گزینه ی مناسب تری برای نماها و دیوارها می باشد، چرا که احتمال سقوط و خطر آفرینی آن کمتر از سنگ طبیعی است. این ویژگی در مجموع سبب می شود که تا حدودی وزن ساختمان نیز سبک تر شود.

 • تنوع طرح و رنگ در سرامیک ها

فناوری صنعت کاشی و سرامیک این توانمندی را فراهم کرده است تا محصولاتی متنوع و در رنگ های مختلف مانند قهوه‌ای، ذغالی، سفید، کرم و … تولید شود؛ محصولاتی کاملاً شبیه سنگ های طبیعی، که رقیب اصلی آنها بوده و هر مخاطبی را تشویق می کند تا از آنها به جای سنگ استفاده کند.

 • نگهداری و نظافت آسان این سرامیک ها

سنگ ها دارای سطوح متخلخل هستند و لذا آلودگی ها در آن نفوذ می کنند؛ این مطلب موجب می شود تمیز نگه داشتن سطح سنگ با دشواری همراه باشد؛ در عوض آلودگی و لکه های روی سرامیک طرح سنگ به راحتی نظافت شده و برای محیط هایی که در آنها بهداشت اهمیت دارد انتخاب بهتری خواهند بود.

سرامیک طرح سنگ در چه مدل و رنگ هایی عرضه می شود؟

 • سرامیک های طرح سنگ در طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی در بازار موجود هستند؛ تقریباٌ همه ی سنگ های طبیعی به صورت سرامیک نیز تولید و عرضه می شوند. اما پرفروش های این نوع سرامیک ها عبارتند از:
 • سرامیک طرح سنگ روشن که زمینه ی کرم و شیری دارد.
 • سرامیک طرح سنگ تراورتن، در رنگ های کرم و طوسی.
 • سرامیک طرح سنگ، در رنگ های تیره مانند قهوه ای، یشمی و مشکی.
 • سرامیک طرح سنگ مرمر در رنگ های سبز، سفید، کرم، طوسی روشن و مشکی با رگه های قهوه ای، طلایی و ذغالی؛ این سرامیک دارای استحکام و ماندگاری زیاد است که در کف، دیوارها و دیگر فضاهای ساختمان طرفداران زیادی دارد؛ محصولی که به راحتی با عناصر دیگر دکوراسیون محیط قابل هماهنگ شدن است.

 

کاربردهای سرامیک طرح سنگ عبارتند از:

 • نصب سرامیک طرح سنگ در دیوارها

مزایای این سرامیک از قبیل مقاومت بالا، نگهداری آسان، قیمت مناسب و همینطور تنوع در طرح و رنگ، موجب شده است تا از این پوشش به عنوان جایگزین دیوارپوش هایی همچون کاغذ دیواری و سنگ طبیعی استفاده شود. امروزه سرامیک طرح سنگ مرمر پای ثابت بسیاری از خانه های ایرانی است. ارزان ترین و بهترین پوشش دیوار راه پله ها، آشپزخانه، تراس، سرویس بهداشتی، حیاط، باغ ها، پارکینگ و … را از این مدل سرامیک می توان ایجاد کرد.

 • نصب سرامیک طرح سنگ در کف ها 

جلوه ی زیبای این سرامیک در کف ساختمان به همراه امکان هماهنگ کردن آن با دیوارها و لوازم ساختمان باعث شده است تا این مدل از سرامیک بسیار طرفدار داشته باشد.

 • نصب سرامیک طرح سنگ در نما

قابلیت نصب و اجرای این سرامیک در نمای ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری، ویژگی اصلی این پوشش محسوب می شود؛ چرا که سرامیک طرح سنگ دارای وزنی سبک تر از سنگ طبیعی بوده و از لحاظ ایمنیِ نمای ساختمان، امتیازی بالا کسب می کند. به علاوه زیبایی و دوام این سرامیک نیز مشتریان را به استفاده از آن تشویق می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *