پارکت بهتر است یا سرامیک طرح پارکت؟

پارکت بهتر است یا سرامیک

پارکت بهتر است یا سرامیک؟ برای کف ساختمان از پارکت استفاده کنیم یا سرامیک؟ کیفیت سرامیک بیشتر است یا پارکت؟ پارکت گرونتره یا سرامیک؟ اینها سوالات رایجی هستند که ما در این مطلب قرار است به آنها پاسخ بدهیم و یک مقایسه از پارکت و سرامیک داشته باشیم، پس توصیه می‌کنیم که اگر میخواهید تفاوت بین پارکت و سرامیک را بدانید، این مطلب را تا انتها دنبال نمایید.

برای کف پارکت بهتر است یا سرامیک؟

احتمالا در فیلم های خارجی، بسیار به این موضوع برخورده اید که خانه ها با پارکت کفپوش شده اند. با توجه به این موضوع، خیلی ها برای داشتن دکوراسیونی مدرن، دوست دارند که در کف منزل خود از پارکت استفاده نمایند. سرامیک هم به یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی تبدیل شده است که هم در کف و هم برای دیوار و نما مورد استفاده قرار میگیرد. تقریبا در همه خانه ها، پوششی از سرامیک وجود دارد و تبدیل به جزئی جدایی ناپذیر در خانه و ساختمان های ایرانی شده است. افرادی که قصد دارند برای منزل خود، کفپوش انتخاب کنند، قطعا این سوال برایشان پیش می‌آید که پارکت بهتر است یا سرامیک؟

برای بررسی و مقایسه این دو کفپوش برای انتخاب، باید ابتدا هر کدام از این متریال را خوب و درست بشناسیم، سپس می‌توان تصمیم گرفت که برای کار ما، پارکت بهتر است یا سرامیک؟

آشنایی با پارکت و سرامیک

پارکت و سرامیک، دو کفپوش محبوب برای ساختمان ها هستند و آشنایی با خصوصیات آنها برای شما که قصد خرید سرامیک را دارید، خالی از لطف نخواهد بود. قبل از پرداختن به پاسخ سوال پارکت بهتر است یا سرامیک، باید با ماهیت این دو آشنا شویم:

پارکت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که احتمالا می‌دانید، پارکت، یک کفپوشی است که تماما با استفاده از چوب ساخته می‌شود و برای کاربرد کف ساختمان می‌توان از آن بهره برد. کفپوش ها معمولا در ابعاد مستطیل هستند و در کنار هم به شکل های مختلف، نصب می‌شوند. پاکرت از نظر زیبایی، یکی از جذاب ترین کفپوش ها محسوب می‌شود، اما به خاطر خصوصیاتی که دارد، در هر جایی نمی‌توان از آن استفاده کرد. مثلا یکی از این خصوصیات، این است که در برابر رطوبت و آب مقاوم نیستند. برای همین، در مکان هایی که رطوبت وجود دارد، استفاده از آنها توصیه نمی‌شود.

پارکت برای کف ساختمان

البته در سال های اخیر، متریالی تحت عنوان پارکت لمینت در بازار موجود شده اند که مستقیم از چوب درخت ساخته نمی‌شوند و جنس آنها از چند لایه چوب فشرده است. لمینت نسبت به پارکت چوبی، دارای برتری ها و معایب نیز هست که ما در این مطلب نمی‌خواهیم به آنها بپردازیم ولی همینقدر بگوییم که پارکت لمینت، بسیاری از خصوصیات پارکت چوبی را ندارد و بالعکس.

سرامیک چیست؟

سرامیک را می‌توان محبوب ترین متریال حال حاضر در کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر دانست. برای ساخت سرامیک، از خاک و مواد معدنی استفاده می‌شود که طبیعتا فراوان تر از چوب هستند. در گذشته بیشتر از کاشی استفاده می‌شد، اما سرامیک با ویژگی های برتر وارد بازار شد و کم کم جای بسیاری از متریال از جمله کاشی، موزاییک و اخیرا سنگ را گرفت.

سرامیک ها تنوع بسیار بالایی دارند و همچنین برای انواع محیط ها، سرامیک با ویژگی های خاص، تولید شده است. مثل حیاط، پارکینگ، سرامیک کف سرویس بهداشتی، سالن، پذیرایی، اتاق خواب و غیره. همچنین سرامیک به علت تراکم بالا و جذب آب پایین، دارای دوام خوبی خواهد بود.

در سال های اخیر نیز، سرامیک هایی تحت عنوان سرامیک پرسلان تولید و عرضه شده اند که جذب آب آنها کمتر و استحکام آنها چندبرابر شده است. با این وجود، می‌توان گفت که گستره استفاده از سرامیک، به زودی در تمام محیط ها خواهد بود.

سرامیک طرح پارکت برای کف

طرح ها و ابعاد تولید شده در سرامیک، متنوع هستند و در هر سایزی می‌توان سرامیک خرید. نکته جالب توجه اینکه سرامیک هایی در صنعت تولید می‌شوند که در ابعاد و طرح های سرامیک طرح پارکت هستند. معمولا قطعه های پارکت در ابعاد 120*20 هستند و سرامیک های طرح پارکت نیز در همین ابعاد تولید می‌شوند. همچنین سرامیک های طرح چوب در ابعاد مستطیل و مربع ( ابعاد استاندارد کاشی و سرامیک) در بازار موجود هستند و می‌توان از آنها استفاده نمود.

به نظر شما پارکت بهتر است یا سرامیک؟ مقایسه پارکت و سرامیک طرح پارکت

حالا با توجه به توضیحاتی که دادیم، آیا می‌توان گفت پارکت بهتر است یا سرامیک؟ البته برای این پاسخ کمی زود است و ما باید چندین معیار را برای مقایسه پارکت و سرامیک طرح پارکت بیان کنیم. قطعا دانستن این معیارها برای خرید سرامیک و مقایسه انواع دیگر محصولات نیز به شما کمک خواهد کرد.

  • زیبایی و جلوه سرامیک و پارکت؛

در همین ابتدا بگوییم که قطعا پارکت چوبی، دارای طرحی بسیار نیک‌منظر است و نسبت به سرامیک طرح پارکت دارای جلوه ای زیبا است. از آنجا که پارکت دارای طرح و رگه های واقعی خود چوب است، این سبب می‌شود که مطلوب دیدگان همه باشد. پس در این مورد برتری را باید به پارکت چوبی بدهیم، اگر چه طرح های سرامیک هم بر اساس طرح های چوب و پارکت هستند، اما پارکت به خاطر طبیعی بودن، حس بهتری به انسان می‌بخشد.

  • تنوع طرح و رنگ سرامیک و پارکت؛

برای مقایسه تنوع طرح و رنگ، باید موارد مختلفی را در نظر گرفت. یکی از این موارد، امکان استفاده از طرح و رنگ های متنوع با قیمت مناسب است، خلاصه بگوییم، در دسترس بودن انواع طرح ها است. اما پارکت چوبی به این خاطر که از چوب ساخته می‌شود و طبیعت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چند سالی است که تولید این متریال به شدت کاهش پیدا کرده است. اما مواد اولیه سرامیک، خاک و مواد معدنی است و مدل‌های متنوعی از آن در نوع طرح پارکت، موجود و در دسترس است. پس در حال حاضر، در مورد تنوع طرح و رنگ، برتری را باید به سرامیک بدهیم و پاسخ پارکت بهتر است یا سرامیک از نظر این معیار، سرامیک خواهد بود.

  • تنوع ابعاد سرامیک و پارکت؛

برای اینکه بدانیم پارکت بهتر است یا سرامیک، یکی از مواردی که باید در مقایسه قرار گیرد، تنوع ابعاد است. پارکت ها عموما در ابعادی مشخص مثل 20*120 و در قالب مستطیل تولید می‌شوند، در صورتی که برای تولید سرامیک، محدودیتی از نظر ابعاد وجود ندارد. از کوچکترین ابعاد که 25*25 هستند تا ابعادی مثل 120*360 سانتی متر، سرامیک در قالب های چند ضلعی، دایره، مستطیل و مربع تولید و در بازار عرضه می شوند. در این مورد نیز برتری برای سرامیک خواهد بود.

پارکت بهتر است یا سرامیک؟ کدام را استفاده کنیم؟

  • مقایسه قیمت سرامیک طرح پارکت و پارکت؛

همانطور که گفتیم، تولید پارکت طرح چوب بسیار محدود شده است. اگر بخواهیم لمینت های طرح پارکت را هم پارکت بدانیم، که قیمت سرامیک و پارکت تقریبا برابر خواهد بود. اما اگر قرار باشد طرف مقایسه سرامیک طرح پارکت، پارکت چوبی باشد، قطعا قیمت آن به خاطر محدودیت در تولید و مواد اولیه کمیاب، بالاتر است. سرامیک طرح پارکت در ابعاد 120*20 ( ابعاد معمول پارکت) از متری 160 هزار تومان در شهر کاشی کریمی موجود است و این در حالی است که پارکت های چوبی، خیلی بیشتر از این قیمت دارند. پس از نظر قیمت، اگر بخواهیم بدانیم که پارکت بهتر است یا سرامیک، سرامیک نسبت به پارکت چوبی واقعی، ارزان تر است.

  • مقایسه دوام و ماندگاری سرامیک و پارکت؛

سرامیک ها دارای جذب آب بسیار اندکی هستند و ضخامت آنها معمولا از پارکت بیشتر است. به همین دلیل دوام و ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به پارکت های چوبی دارند. پارکت چوبی در برابر رطوبت و آب مقاوم نیست و همچنین مورد حمله حشرات موذی قرار می‌گیرد، پس نسبت به سرامیک، دوام و ماندگاری کمتری خواهد داشت. اما پارکت های لمینت، در برابر آب مقاوم تر هستند و حشرات موذی نیز با آنها کاری ندارند. ولی در کل، سرامیک از انواع پارکت، دارای مقاومت و ماندگاری بیشتری است. پس از نظر دوام، اگر کسی بپرسد که پارکت بهتر است یا سرامیک، باید جواب شما سرامیک باشد.

  • راحتی نصب سرامیک و پارکت؛

یکی دیگر از معیارهایی که باید سرامیک و پارکت توسط آن ارزیابی شوند، راحتی نصب است. هر کدام از متریالی که برای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای شیوه نصب به خصوصی هستند و هر کدام قلق خودشان را دارند. نصب پارکت از سرامیک راحت تر است، چون شیوه نصب آنها پیچیده نیست. سرامیک به خاطر اینکه جذب آب کمتری دارد، باید با اصول خاصی به زمین نصب شود. این مورد، برای سرامیک های پرسلان که جذب آب نزدیک به صفر دارند، شدیدتر است و در نتیجه نصب آن سخت تر خواهد بود. پس در این مورد برتری را باید به پارکت ها بدهیم.

  • کاربری متنوع سرامیک و پارکت؛

پارکت به خاطر اینکه از جنس چوب است و در برابر رطوبت، نم، آب و حشرات موذی دارای مقاومت نیست، نمی‌توان در هر جایی از آن استفاده کرد، فقط مکان هایی که از موارد بالا دور هستند، می‌توان در کف آنها پارکت کار کرد. اما سرامیک، محدودیتی در این مورد ندارد و در هر جایی که دلتان بخواهد، می‌توانید از سرامیک استفاده کنید. انواع سرامیک برای مکان هایی مثل سرویس بهداشتی، حمام، پارکینگ، حیاط، پذیرایی، سالن های تجاری، استخر و غیره تولید می‌شوند و می‌توان سرامیک با طرح دلخواه را برای مکان مورد نظر، انتخاب و خریداری کرد. پس کاربری سرامیک، گسترده تر از پارکت است و باید در این مورد برتری را به سرامیک بخشید.

  • دوستی با محیط زیست؛

دوستی با محیط زیست را می‌توان از دو منظر بررسی کرد. اول اینکه برای ساخت یک متریال، چقدر به طبیعت ضربه میخورد و دوم اینکه بعد از استفاده چگونه به طبیعت باز می‌گردد. در مورد اول، به این خاطر که پارکت چوبی از جنس چوب درختان است و برای تولید سرامیک از خاک رس و مواد معدنی استفاده می‌شود، باید گفت که سرامیک ها، متریالی دوست با محیط زیست محسوب می‌شوند. اما برای تولید پارکت، باید درخت ها قطع شوند که قطعا طبیعت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در مورد برگشت به طبیعت نیز، هر دو قابلیت بازیافت را دارند. اما پارکت هایی که از جنس لمینت هستند، نسبت به پارکت های چوبی، تجزیه پذیری دیرتری دارند و قابلیت بازیافت آنها سخت تر است. پس از نظر دوستداران محیط زیست، پاسخ به سوال پارکت بهتر است یا سرامیک، سرامیک خواهد بود.

نتیجه گیری

در پاسخ به این سوال که پارکت بهتر است یا سرامیک باید گفت، اگر چه پارکت های چوبی دارای طرح های بسیار زیبا و چشم نوازی هستند، اما استفاده از آنها هم سخت است و هم باعث لطمه به محیط زیست می شود و هم اینکه دارای قیمت بالایی هستند. توصیه می کنیم که به جای استفاده از پارکت های چوبی، از سرامیک طرح پارکت استفاده کنید که چند مزیت دارد: هم مقاوم تر است، هم دارای ابعاد گوناگونی است، هم طرح های نزدیک به پارکت دارد و در نهایت، قیمت مناسبی هم خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *